Twitter   

Eripakkumised

Bulgaaria


 

Bulgaaria kuurortide info


Pindala. 110 910 km²
Pealinn. Sofia (1,251 083 elanikku, 2007. a)
 
Geograafiline asend.Balkani poolsaarel paikneva Bulgaaria põhjanaaber on Rumeenia, lõunanaabrid on Türgi ja Kreeka, läänenaabrid aga Serbia ja Makedoonia vabariik. Bulgaaria idapiiri ääristab koguni 378 km ulatuses Musta mere liivane rand. Must meri on puhas, rahulik ja mitte kuigi sügav. Selle soolasisaldus on koguni kaks korda väiksem kui Vahemere oma. Mustas meres ei ela röövkalu. Enam kui pool Bulgaariast on mägine maa. Alpi mäestikud Rila ja Pirini on kõrgeimad Bulgaarias ja tervel Balkani poolsaarel. Kõrgeim tipp Balkanil on Musala (2924 m). Suurim jõgi Bulgaarias on Doonau, mis on ühtlasi looduslik piir Rumeeniaga.
 
Kliima. Bulgaaria keskvöötmeline kliima läheb riigi kesk- ja põhjaosas merelisest üle mandriliseks. Riigi pehmet kliimat mõjutavad Vahemeri ja Must meri. Parim aeg Bulgaarias puhkamiseks on mai keskpaigast septembri keskpaigani. Suvel on siin harva väljakannatamatult palav – õhutemperatuur jääb vahemikku 25–29°C, veetemperatuur on 25°C. Mägistes paikades langeb õhutemperatuur õhtuti viie kraadi võrra madalamale kui ülejäänud Bulgaarias. Öine õhutemperatuur jääb vahemikku 16–19°C. Talved on Bulgaarias külmad ja lumerikkad.
Rahvastik.  7,322,858  elanikku (2007. a juuli).
 
Keel. Riigikeel on bulgaaria keel, tähestikuna kasutatakse kirillitsat. Turistide jaoks on tähtsamad teadaanded kirjutatud ladina kirjas. Bulgaarias saab hakkama inglise, prantsuse, saksa ja vene keelega.
 
Religioon. Bulgaarias on82,6% õigeusklikke, 12,2% islamiusulisi, 0,6% katoliiklasi, 0,5% protestante ning 4,1% muude religioonide esindajaid. Bulgaaria kirik on autonoomne, selle eesotsas on patriarh.

 
Riigikord. Bulgaaria on parlamentaarne vabariik, kus kehtib 1991. a vastuvõetud põhiseadus. Bulgaaria riigipea on otseste valimiste teel viieks aastaks valitav president, kes on ühtlasi ka riigikaitse juht. Riigi presidendiks valiti 2006. a oktoobrikuu lõpus veel üheks valitsusajaks endine sotsialistide liider Georgi Parvanov. Presidendivalimistel häälte arvult teiseks jäänud kandidaat saab asepresidendiks. Bulgaaria seadusandlik võim kuulub Rahvakogule (Narodo Sobranije), mille 240 liiget valitakse ametisse otsese valimise teel neljaks aastaks. Põhiseaduse muutuste vastuvõtmiseks kutsutakse kokku 400-liikmeline Suur Rahvakogu. Bulgaaria täidesaatev võim kuulub Ministrite Nõukogule. Riigi presidendil ei ole laiaulatuslikku pädevust. Suurim võim on peaministril, kelleks on alates 2005. a augustist Bulgaaria endise kuninga Simeon II positsioonilt tõuganud Sergei Stanišev. Riigi haldusjuhtimisega tegelevad Ministrite Nõukogu määratavad ametnikud. Kohalike omavalitsuste nõukogud valitakse neljaks aastaks. Riigi peamine poliitiline ühendus on Demokraatlike Jõudude Liit, mis koosneb 12 organisatsioonist (Bulgaaria põllumeeste liit, Bulgaaria Sotsiaaldemokraatlik Partei, Demokraatlik Partei jne). Teisteks parteideks on Simeon II Rahvuslik Liikumine, Bulgaaria Sotsialistlik Partei, õiguste ja vabaduste eest võitlev türgi vähemuspartei. Bulgaaria on jaotatud 28 piirkonnaks (oblastiks).
 
Majandus. Bulgaaria on majanduslikult nõrk riik. Riigi peamised töötleva tööstuse harud on keemia-, naftakeemia- ja masinatööstus ning metallurgia. Naftatööstuses töödeldakse peamiselt sisseveetavat toorainet. Bulgaarias toodetakse elektri- ja diiselmootoriga vedureid, kaevandusseadmeid, lifte, toidu- ja kergetööstuskaupu. Toiduainetööstuses on kõige tähtsamal kohal suhkru, veini ja taimeõli tootmine, samuti puu- ja aedviljade ning liha ja kala ümbertöötlemine. Lisaks valmistatakse tubakatooteid. Bulgaaria on roosiõli tootmise ja ekspordi poolest maailmas esikohal. Põlluharimine annab 60% riigi põllumajandustoodangust. Bulgaarias kasvatatakse teravilja, päevalilli, riisi, samuti piparmünti, lavendlit, roose, puuvillapõõsaid. Riigis propageeritakse aiapidamist. Koduloomadest peetakse veiseid, sigu, lambaid ja kitsi.
 
Maavarad. Bulgaarias kaevandatakse pruunsütt, kivisütt, pisut leidub ka naftat ja maagaasi. Peale selle ammutatakse maapõuest rauda, vaske, tsinki, pliid, mangaani, kulda, hõbedat ja boksiite. Ligikaudu 40% elektrienergiast saab riik Euroopa ühest vanimast tuumaelektrijaamast Kozloduy. Bulgaaria on seoses Euroopa Liitu astumisega kohustatud seiskama neli tuumareaktorit, millest kaks on juba seisatud.


Toit.Bulgaaria rahvusköögile on mõju avaldanud nii Kesk-Aasia kui ka Vahemeremaade toiduvalmistamistraditsioonid. Bulgaaria toitudes kasutatakse rohkelt vürtsikaid maitseaineid ja aedvilju. Enamiku roogade peakomponendiks on liha. Bulgaarias reisides soovitame maitsta giuvetši (liharoog aedviljade, kartuli ja hapupiimaga), kebabit (eri sorti liha aedviljadega), kiuftetat (praetud lihakotletid), miš maši (munad tomati, pipra ja brõnsaga), musakat (hakkliha kartuli, muna ja baklažaaniga), sarmit (liha- ja riisirullid kapsa- või viinamarjalehtedes), taratori (külm hapupiimasupp kurgi, või ja maitseainetega), garaši (šokolaaditort). Väga paljude roogade, nagu kaškavali (kollane brõnsa), banitsa (pirukas brõnsaga), imambajaldy (baklažaanid erinevate aedviljade või lihaga) valmistamisel kasutatakse lambapiimajuustu brõnsat.
 
Alkohoolsed joogid. Bulgaarias on väga vanad veinivalmistamise traditsioonid. Veini tootmine on riigi üks vanimatest tööstusharudest. Veinid võib jaotada sordi- ja kupaaživeinideks (mitme veini segu). Sordiveinidest võib nimetada järgmisi: Sophia Merlot, Sophia Cabernet Sauvignon, Sophia Muscat Melnik, Manastirsko Szuszukane (viinamarjadest Mavrud), Rosenthaler Kadarka (viinamarjadest Gamza). Viinamarju Cabernet Sauvignon, millest valmistatakse veini Cabernet Sauvignon, kasvatatakse Suhindoli regioonis. Tänu selle regiooni erilisele pinnasele ja kliimale avalduvad Cabernet Sauvignon’i viinamarjade parimad omadused. Cabernet Sauvignon’i veini valmistamiseks kasutatakse üksnes parimaid viinamarju. Veini laagerdatakse 30 kuud tammepuust vaatides.
Lisaks veinidele võib Bulgaarias maitsta erinevaid kangeid jooke, nagu grappa, rakia, ouzo, nisust ja aniisiõlist valmistatav aniisiviin mastika.
 
Ajalugu. Bulgaaria ajalugu on mõjutanud paljude riikide kultuur. Tänapäeva bulgaarlased on segu kahest kultuurist: VII sajandil Kesk-Aasiast Balkani poolsaarele rännanud bulgaari ja türgi hõimudest ning siia sajandi võrra varem asunud slaavi hõimudest. 681. a-l lõid need rahvad koos I Bulgaaria riigi, kus nad lõimusid ning rajasid nii aluse tänapäeva bulgaaria rahvale. Siinsele rahvale on tugevat mõju avaldanud ka kohalikud elanikud, nagu traakia ja gooti hõimud, kes elasid sel alal enne slaavlaste tulekut. Keele poolest on bulgaarlased lähimad makedoonlastele. Bulgaaria territooriumi on valitsenud katoliiklased, slaavlased, bütsantslased, türklased, ent kõige suurem mõju sellele paigale on olnud Kesk-Aasia bulgaari hõimudel. Nende mõjuvõim laienes seni, kuni ulatus praeguse riigi piirideni ja Makedoonia vabariigini (paljud nimetavad Makedoonia vabariigi elanikke tänaseni bulgaarlasteks). Bulgaaria ajaloo tähtsündmusteks loetakse slaavi kirja loomist vendade Kyrillose ja Methodiose poolt ning vürst Borisi ja terve Bulgaaria ristiusustamist kümme aastat hiljem. See muutis Bulgaaria Balkanimaade kultuurikeskuseks. Bulgaaria ajaloo kuldaeg lõppes 1389. aastal, mil türklased said võitu bulgaarlaste ühendvägedest. Sõja selline lõpp mõjutas bulgaaria kultuuri arengut järgneva 500 aasta jooksul. Bulgaarlastel aitas türklaste küüsist pääseda Venemaa. Teise maailmasõja järel sai Bulgaariast kommunistlik riik. Bulgaaria kuningas Simeon II emigreerus. Alles pool sajandit hiljem, 1986. aastal, kui Idablokk lagunes, sai Bulgaaria kergemalt hingata – Bulgaaria sai iseseisvaks parlamentaarseks riigiks. 1995. aastast teeb Bulgaaria koostööd Euroopa Liiduga. Simeon II naasis alles 2001. aastal iseseisvale kodumaale, kus ta valiti peaministriks. 2004. aastal astus Bulgaaria NATOsse, 2007. aastal sai Bulgaaria Euroopa Liidu liikmesriigiks.


KASULIK INFO JA NÕUANDED
 
Elekter. Pinge toitevõrgus on 220 V. 
Post ja telefon. Postkontorid on tähistatud kirjaga „POST”. Postkontorid on avatud iga päev 8.00–17.00. Telefoniautomaatide võrk võimaldab helistada mis tahes paika maailmas. Telefoniautomaatides kasutatakse kaarte, mida saab soetada postkontorites, hotellides või kioskites. Telefoniautomaadist on odavam helistada kui hotellist. Rahvusvaheline kood Bulgaariasse helistamiseks on 00 359, Bulgaariast helistamiseks aga 00. Helistades Eestisse tuleb valida: 00 - 372 + linna kood + abonendi telefoninumber. Bulgaarias saab ka mobiiltelefonidega helistada. Mobiilsideteenuseid pakuvad järgmised ettevõtted: Mobicom, Mobitel, Globul. Aktiveerige enne reisi oma mobiilsidepaketi rahvusvaheliste kõnede teenused.
 
Raha. Bulgaaria rahaühik on leev (BGN). Riigis on kasutusel 1-, 2-, 5-, 10-, 20-, 50- ja 100-leevised rahatähed ning 1-, 2-, 5-, 10-, 20-, ja 50-stotinkased mündid. Raha saab vahetada kõigis pankades ja valuutavahetuspunktides, samuti enamikus hotellides. Valuutavahetuskurss võib iga päevaga muutuda. Vahetage raha üksnes pankades. Muudes valuutavahetuspunktides ei ole vahetuskurss soodne, pealegi võidakse teid seal tüssata, seepärast tasub valuutavahetuspunkti töötaja tegemisi hoolega jälgida. Pangas seevastu on kõik selge: kviitung tehingute kohta trükitakse teile kohe välja. Tõsi, raha vahetamiseks pangas läheb teil tarvis passi. Kaardiga tasumine ei ole Bulgaarias kuigi populaarne. 1 euro = 1,96 BGN (13.november 2007. a). NB! Väga vähe pangaautomaate ja kaardiga maksmise võimalusi!
 
Pangad. Pankade tööaeg on 9.00–16.00, laupäeviti ja pühapäeviti on pangad suletud.
 
Kauplused. Enamik poodidest avatakse 9.00 ja suletakse 19.00–21.00. Suveniirideks võib kaasa osta erinevat sorti keraamika-, naha-, puu-, klaasi- ja käsitöötooteid, Bulgaaria veini jms.
 
Joogivesi. Kraanivee asemel on soovitatav juua ostetud pudelivett.
 
Jootraha. Ettekandjatele või hotelliteenindajatele jäetakse kombe kohaselt 5–10% (olenevalt teeninduse kvaliteedist) arve summast, kuid see ei ole kohustuslik.
 
Riietus.Bulgaarias ei ole mingeid erilisi riietumis- või käitumisnorme – peaksite külalistena lihtsalt maa traditsioone ja kombeid austama. Võtke reisile kaasa mugavad jalanõud ja peakatted ning kindlasti päikeseprillid.
 
Arstiabi. Haiguse või õnnetusjuhtumi korral pöörduge lähimasse arstiabipunkti või kutsuge hotelliadministraatori kaudu arst (arsti väljakutsumine ja konsultatsioon maksavad ligikaudu 60 eurot, mille tasub patsient). Raviteenuste osutamise eest nõudke järgmisi dokumente: diagnoosiga arstitõend, arsti allkirja ja pitsatiga kinnitatud raviteenuste arved, ravimiretseptid ja väljastatud ravimi kviitungid. Raviteenuste kulud hüvitatakse, kui esitate kindlustusseltsile avalduse, passi, kindlustuspoliisi ja raviteenuste arved. Haiglaravi, transpordi ja kiirabiteenuse eest saate hüvitist, kui olete kindlustatud ja pöördute õigeaegselt kindlustusseltsi poole (aadresse vt poliisilt), mis vastutab teie ravi ja ravihüvitiste eest. Lugege hoolikalt kogu poliisis esitatud informatsiooni.
 
Vaktsineerimine. Kohustuslikku vaktsineerimist reisijatele ei ole. Täiendava teabe saamiseks pöörduge oma perearsti poole. Lisainfot vaktsineerimise kohta saab Lääne Tallinna Keskhaigla Merimetsa nakkuskeskusest aadressil Paldiski mnt 62, Tallinn. Info tööpäevadel 9:00-17:00 telefonil 6598 591.
 
Ettevaatusabinõud. Kandke alati peakatet, päikeseprille ning kasutage päikesekaitsekreeme. Vältige (iseäranis esimestel päevadel) viibimist pikka aega päikese käes, kuna oht kuumarabandust saada on suur. Vältige väga külmade jookide tarbimist – suur temperatuurivahe võib põhjustada angiini. Bulgaaria kuurortid on küll turvalised, ent oma raha ja dokumente on soovitatav valvsalt hoida ning neid endaga kaasas mitte kanda. Hotellides on võimalik rentida seif. Passi kaotamise korral pöörduge lähimasse Eesti saatkonda (Sofias). Asjaajamisele kulub palju aega, samuti peate tegema lisakulutusi.
 
Pildistamine ja filmimine. Sõjaliste ja muude riikliku tähtsusega objektide pildistamine ja filmimine on rangelt keelatud. Mõningates muuseumides on pildistamine keelatud. Kohalike (iseäranis külaelanike) pildistamisel on soovitatav nendelt luba küsida.
 
Transport. Bulgaarias on hea bussi- ja rongiühendus. Linnades sõidavad bussid, trollid, mõnel pool ka trammid ja metroorongid. Ühistranspordipiletid saab osta sõidukis. Linnades saab liigelda ka kollaste taksodega. Enamikul neist on arvestid, mis töötavad eri hinnarežiimide alusel olenevalt kellaajast ja nädalapäevast.
 
Autorent. Auto rentimine üheks ööpäevaks maksab sõltuvalt autost 40–150 eurot. Auto saab üürida vähemalt 18aastane isik, kellel on rahvusvaheliselt tunnustatud juhiluba.
 
Toll. Kui kaup ei ole soetatud edasimüümise eesmärgil, vaid isikliku kasutamise otstarbel, ei ole Euroopa Liidu riikides reisides riiki sisseveetavale kaubale piiranguid. Isiklikuks otstarbeks soetatud kaupa ei tohi olla rohkem kui 800 sigaretti, 400 sigarillot, 200 sigarit, 1 kg tubakat, 10 l kangeid alkohoolseid jooke, 20 l piiritusveini (nt portveini või šerrit), 90 l veini, millest kuni 60 l võib olla vahuvein, ning 110 l õlut.
 
Riigi eripärad. 1972. aastal kaevas operaator Raicho P. Marinov Bulgaarias Varna matmispaigas välja maailma vanima aarde, milles oli enam kui 3000 eset. Väljakaevatud esemed pärinevad 4. aastatuhandest eKr. Juba 1973. aastal asus aarde esemetest koostatud väljapanek ümber maailma rändama. Aarde ülejäänud esemed on Varna ajaloomuuseumis. Kaevamised Varnas lükkasid ümber teooria tsivilisatsiooni hällist, kuna see paik on Egiptuse ja Mesopotaamia matmispaikadest märksa vanem.
Varnast 10 km kaugusel asub Pobity Kamni – tõeline kivide mets, millesarnast ei leia terves maailmas. 50 km² suurusel territooriumil on üks suur Pobity Kamni keskne kivide mets ja veel 15 väiksemat kivide metsa, mis on kõik saanud rahvusvahelisteks turismiobjektideks. Geoloogid tervest maailmast külastavad seda paika ning püüavad kivide saladusele jälile jõuda. Bulgaarlaste sõnul on Kivimets koht, kust kiirgub tugevat energiat.
Bulgaarias on iidsed koorilaulutraditsioonid. Bulgaaria riiklik koor on tänu oma erilisele stiilile väga edukas. Rahvusvaheliselt on tunnustatud ka naiskoor „Angelite“.
XIII–XIV sajandist peale on Bulgaariale kuulsust kogunud selle riigi ikoonimaalijad. Weliko Tarnowo maalikunstikooli kasvandikud, kellele õpetatakse kõige tähtsamaid ikoonimaalikunsti võtteid, viljelevad idakiriku kunsti.
Bulgaarias armastatakse nukuteatrit ja seda viljeletakse väga laialdaselt. Seda peetakse mitte üksnes laste, vaid ka täiskasvanute meelelahutuseks.
Bulgaarlased harrastavad iidsetest aegadest erisugust käsitööd: vasesepistamist, puust nikerdamist, pottsepatööd.
Bulgaarias Petri?i linnas elas kunagi kuulus selgeltnägija Vanga, kes suutis tulevikku kuulutada.
 
Hotellide eripärad. Hotelle, kellel on oma suplusrand, peaaegu ei ole. Kõik Varna regiooni kuurortid on avalikud, maksma peab vaid lamamistoolide ja päikesevarjude eest. Kuna Bulgaaria oli pikka aega kommunistliku režiimi küüsis, meenutavad enamik hotelle väljastpoolt vanaaegseid ehitisi. Hotellide toad ja sisealad on aga enamik pakutavatest hotellidest juba renoveerinud.
 
Rahva eripärad. Bulgaarlased on lihtne, tõsine, paljukannatanud rahvas. Selles riigis on kõik ühte põimunud – korruptsioon, inimeste südamlikkus, vastutulelikkus. Bulgaarlased on väga külalislahke rahvas. Paljud kasinalt elavad bulgaarlased võtavad meeleldi vastu külalisi, kandes neile lahkelt ette kõik paremad palad, mis hetkel kodus leiduvad. Bulgaarlased püüavad riigi tulevikku optimistlikult suhtuda. Suurem osa bulgaarlasi katsub üle kivide ja kändude tööd teha, ehkki tasu selle eest on väga väike. Bulgaarias on levinud väljend „bulgaaria värk”, millega iseloomustatakse lohakalt tehtud tööd. Väljend on Bulgaaria asjatoimetuste kohta väga tabav.
 
Huvitav teada. Bulgaaria tõelise vaimu tajumiseks tuleks sõita Bulgaaria küladesse ja tutvuda sealsete elanike, nende tavade, eluolu, religiooni ja traditsioonidega. Iidsetes külades, nagu Bata, Emona, Erketša, Kulevtša ja Kazaško on teil alati võimalus kuulata meloodilisi bulgaaria rahvalaule ja külasimmanitest osa võtta. Etnograafide väitel on Bulgaarias üle 10 000 erineva rahvakombe ja traditsiooni, mis seostuvad bulgaarlaste tähtpäevadega. Selliseid rahvapidusid on eriti rohkelt talvel ja kevadel, kuid ega suvelgi neist puudust ole. Bulgaarias tasub kindlasti külastada üht vanimat, enam kui 1000 aastat tagasi rajatud alevit Nesebâri – suurt vabaõhumuuseumi paljude ümbruskonna ilusaimate kirikutega, milles on veidralt segunenud slaavi ja kreeka arhitektuuritraditsioonid. Vaadata tasuks ka Rila mägikloostrit Plovdivi lähedal, samuti Rooside orgu, kuhu türklased XVII sajandil tuhandeid roosiistikuid tõid. Ainulaadseim meene Bulgaariast on roosiõli ja roosiõlist valmistatud alkohoolne jook (naistele 20kraadine, meestele 40kraadine). Bulgaaria kuurortides on rohkelt tervisekeskuseid, mis on populaarsed külastajate seas, kes soovivad puhkuse ajal lisaks rannamõnude nautimisele ka looduslike raviprotseduuridega oma tervist kosutada.
Bulgaarlastega suhtlemisel on suur oht rappa minna, kuna bulgaarlastele on omane peanoogutusega eitust, pearaputusega aga jaatust väljendada. Bulgaarlaste muljetavaldavaim rituaal on tuletants (bulg k Nestinarstvo) – transis tantsijad, püha Konstantinuse ikoon käes, tantsivad trummi- ja vilehelina saatel paljajalu sütel.
 
Tähtsad aadressid

SUURSAATKOND SOFIAS
Suursaadik Hr. REIN OIDEKIVI
26/30 Bacho Kiro
1000 Sofia,
Bulgaria
Tel.: +359 2 937 9900
Faks: +359 2 937 9909
E-post:Embassy.Sofia@mfa.ee
 
Aukonsul Sofias
Hr. BORIS HALATCHEV
91, Evlogi Geeorgiev Blrd.
Floor 2, Flat 6
1142 Sofia
Bulgaria
Tel.: +359 2 986 1661, 981 3711
Faks: +359 2 987 8663
E-post: tm-group@bol.bg 
 

Ekskursioonid Bulgaarias
Kõik hinnad on antud inimese kohta. Ekskursioonide hinnad on esialgsed ja võivad muutuda. Samuti võib muutusi tulla programmis. Ekskursioone saab tellida ainult kohapeal Novatoursi esindajatelt. Ekskursioonid toimuvad eesti keeles. Kui eestikeelsetel ekskursioonidel ei osale kokku nõutav minimaalne reisijate arv (ekskursiooniti ja piirkonniti erinev), võidakse ekskursiooni toimumiseks paigutada ühte bussi ka mitu eri keelt kõnelevat gruppi.
Välisriikides korraldavad ekskursioone Novatoursi partnerid. Nad vastutavad ekskursioonide programmi, korralduse ja transpordi eest. Novatoursi partnerid määravad ka ekskursioonide hinna, kava ning vaatamisväärsustega tutvumise järjekorra.
 
Ekskursioon võidakse ära jätta:
juhul kui soovitud ekskursioonile ei kogune minimaalset inimeste arvu;
seoses ilmastikutingimuste- või transpordigraafiku muutumistega.
 
Bulgaaria ekskursioonide lapsehinnad:
2 -12 a. lastele hinnasoodustused vastavalt ekskursioonile.
Alla 2-a. lapsed osalevad ekskursioonidel tasuta.
 
Ekskursioonid Golden Sandsist ja St.Konstantinist
 
PIRAADILAEV
Ekskursiooni tüüp: puhkus
Ekskursiooni toimumise aeg: pool päeva
Hind: täiskasvanu 35 euro, laps (2-12a.) - 16 euro
Hinna sisse kuulub: Meelelahutusprogramm, karastus- ja alkohoolsed joogid ning laevalõuna.
Võimalikud lisakulud: jootraha laevameeskonnale.
Laevaekskursioon, mis meeldib eelkõige lastele. Samal ajal, kui täiskasvanud naudivad pokaali veini, õlut või karastusjooke, saavad lapsed osa grandioossest meelelahutusprogrammist, tutvuvad mereröövlite vana kaardiga ja osalevad kahe piraadilaeva vahelises lahingus. Laevameeskond on kostümeeritud.
Kaasa võtta: fotoaparaat, peakate, päikesekaitsekreem, ujumisriided, rätik
 
KIVINE METS
Ekskursiooni tüüp: tutvustav
Ekskursiooni toimumise aeg: terve päev
Hind: täiskasvanu 40 euro, laps (2-12 a.) - 20 euro
Hinna sisse kuulub: ekskursioon, sissepääsupiletid, lõunasöök, joogid
Ekskursioon algab kompleks 'Barime' külastusega mis viib Teid tagasi 19 saj. alguse atmosfääri. Tutvustatakse selle aja elukombeid, töötegemisi ja käsitööd. Lóunasöök. Lastele mánguväljak. Mosaiigimuuseum (ainus Balkanil) kus on väljapanek Rooma- ja Bütsantsiaja mosaiigileidudest. Stone Forest (ainus Euroopas) – jóuame unikaalse loodusliku fenomeni juurde – pärast mere taandumist jäänud Kivimets. Kivisambad alates 5 cm kuni 7 meetrini kórbelisel pinnasel!.
Kaasa võtta: fotoaparaat, mugavad jalanõud, peakate.

ISTANBUL
Ekskursiooni tüüp: ajalooline
Ekskursiooni toimumise aeg: 2 päeva
Hind: täiskasvanu 95 euro, laps (2-12 a.) - 50 euro
Hinna sisse kuulub: Mošee, hipodroom, ööbimine hotellis, lõuna- ja hommikusöök.
Võimalikud lisakulud: Sultaanipalee sissepääsupiletid (ca 5 Euro ), Türgi viisa (Halli ja vene passide omanikel tuleb viisa eest piiril  tasuda  15 eurot), õhtune meelelahutusprogramm „Türgi õhtu“ ( ca 35.-EUR), hilisõhtune „Tuledes Istanbul“ ekskursioon (ca 16 Euro ) Bosporuse tuur (ca 26.-EUR), suveniirid.
Unikaalne võimalus külastada Istanbuli, Türgi suurimat linna, kus kohtuvad kaks kontinenti – Euroopa ja Aasia. Külastatakse Sinist Mošeed, hipodroomi, Topkapi sultani paleed. Soovijatel võimalus vaadata meeldejäävat õhtust meelelahutusprogrammi „Türgi õhtu“, käia Istanbuli turul Kapali Karsi ja ühes maailma kuulsaimas hoones Hagia Sophia, sõita laevaga Bosporose väinal.
Kaasa võtta: pass, fotoaparaat, peakate, päikesekaitsekreem, mugavad jalanõud.
 
NESSEBAR
Ekskursiooni tüüp: tutvustav
Ekskursiooni toimumise aeg: terve päev
Hind: täiskasvanu 35 euro, laps (2-12 a.) - 20 euro.
Hinna sisse kuulub: ekskursioon, sissepääsupiletid, lõunasöök.
Võimalikud lisakulud: joogid lõunasöögi juurde, jootraha bussijuhile. Paadiretk ümber poolsaare ( ca10 Leeva).
Ekskursioon ühte vanimaisse ja várvikaimasse linna Balkanil. Nessebar asub poolsaarel mis on lai ainult 300 meetrit ja pikk 850 meetrit. Linn on kantud ka Unesco nimistusse! Jalutades linna kitsastel tänavatel ja nautides vanaaja arhitektuuri, ajaloolisi vaatamisväärsusi ja iidseid kirikuid, saate võimaluse tunnetada antiikaja vaimu
Kaasa võtta: fotoaparaat, peakate, mugavad jalanõud, päikesekaitsekreem.
 
DŽIIBISAFARI
Ekskursiooni tüüp: puhkus
Ekskursiooni toimumise aeg: pool päeva
Hind: täiskasvanu 40 euro, laps (2-12 a.) - 20 euro.
Hinna sisse kuulub: suupisted ja lõunasöök, karastusjoogid ja alkohoolsed joogid ( raki, vein, õlu )
Unustamatu dziibiretk Bulgaaria maapiirkonnas. Sóidame läbi väikeste külakeste, maitseme külameeste tehtud óiget Rakit, sööme kodusaia meega ja proovime kohalikku Ayranijooki. Retkele annab lóbusa meeleolu dziipidevaheline veesóda! Päev lóppeb pikniku ja grillitud lihaga varjulises metsaaluses. Kórvale pakutakse karastus- ja alkohoolseid.
Kaasa võtta: fotoaparaat, peakate, kerged rõivad, päikesekaitsekreem, mugavad jalanõud.
 
KALIAKRA – BALCHIK
Ekskursiooni tüüp: ajalooline
Ekskursiooni toimumise aeg: pool päeva
Hind: täiskasvanu 46 euro, laps (2-12 a.) - 23 euro
Hinna sisse kuulub: ekskursioon, sissepääsupiletid, meelelahutusprogramm, õhtusöök, karastus- ja alkohoolsed joogid.
Võimalikud lisakulud: lõunasöök, suveniirid, tee ja kohv, jootraha bussijuhile!
Bussiekskursioon legendaarse keskaegse kindluse varemete juurde, mille koobastes asuvad arheoloogiamuuseum ja kohvikud. Kindlus on ehitatud järsule mäenõlvale (70 m korgusele) Kaliakra neemel. Ekskursioon Balchikis, keraamikatöötuba, külastame Rumeenia kuninganna Maria endist residentsi, tema kuulsat botaanika-ja roosiaeda. Kuninganna Maria veinide degusteerimine! Lópetuseks Folkloorióhtu rahvuslikus restoranis. Teid ootab óhtusöök rikkaliku Bulgaaria toiduvalikuga, kohalik ólu, vaadivein ja Raki. Óhtusöögi kórvale saate nautida Bulgaaria folkloorset meelelahutusprogrammi!
Kaasa võtta: fotoaparaat, mugavad jalanõud, päikesekaitsekreem, peakate.
 
KALASTUSRETK
Ekskursiooni tüüp: puhkus
Hind: täiskasvanu 25 euro, laps (2-12 a.) - 12 euro
Hinna sisse kuulub: ekskursioon, sissepääsupiletid, üks jook, kalapüügivarustus.
Päev Mustal merel, kalapüük, ujumispausid ja lõunasöök.
Kaasa võtta: fotoaparaat, mugavad jalanõud, päikesekaitsekreem, peakate, ujumisriided.
 
VARNA LINNATUUR JA ARHEOLOOGIA MUUSEUM
Ekskursiooni tüüp: tutvustav
Hind: täiskasvanu 22 euro, laps (2-12 a.) - 11 euro
Hinna sisse kuulub: ekskursioon ja muuseumi piletid.
Tutvustame Varna linna ja anname ka aega, et iseseisvalt jalutada.
Kaasa võtta: fotoaparaat, mugavad jalanõud.

Ekskursioonid Sunny Beachistja St.Vlasist
 
EKSKURSIOON LÕUNA-BULGAARIASSE ( SOZOPOL – SOPOTAMO )
Ekskursiooni tüüp: tutvustav / laeva ekskursioon
Ekskursiooni toimumise aeg: terve päev
Hind: täiskasvanu 34 euro, laps (2-12 a.) – 17 euro.
Hinna sisse kuulub: lõunasöök.
Laevaekskursioon mööda Ropotamo looduskaitseala Lõuna-Bulgaariasse. Sõit Sozopoli, kus külastatakse arheoloogia muuseumi. Käiakse Lõuna-Bulgaaria suurimas linnas Burgases.
Kaasa võtta: fotoaparaat, peakate, päikesekaitsekreem, mugavad jalanõud.
 
NESSEBAR
Ekskursiooni tüüp: tutvustav
Ekskursiooni toimumise aeg: pool päeva
Hind: täiskasvanu 16 euro, laps (2-12 a.) - 8 euro.
Võimalikud lisakulud: lõunasöök kohalikus restoranis, St. Stefani kiriku sissepääsupilet
Ekskursioon värvikasse linna Nessebar, mis asub Musta mere ääres Balkani mägede ümbruses. Jalutades linna kitsastel tänavatel mööda ajaloolisi vaatamisväärsusi ja iidseid kirikuid, saate võimaluse tunnetada antiikaja vaimu.
Kaasa võtta: fotoaparaat, peakate, mugavad jalanõud, päikesekaitsekreem.
 
FOLKLOORIÕHTU
Ekskursiooni tüüp: meelelahutus
Ekskursiooni toimumise aeg: õhtu
Hind: täiskasvanu 26 euro, laps (2-12 a.) - 13 euro
Hinna sisse kuulub: meelelahutusprogramm, joogid ja õhtusöök
Õhtune programm rahvuslikus restoranis. Teid ootab õhtusöök rikkaliku bulgaaria toiduvalikuga, kohalik õlu ja vaadivein. Õhtusöögi kõrvale saate nautida folkloorset meelelahutusprogrammi.
Kaasa võtta: fotoaparaat.
 
DŽIIBISAFARI
Ekskursiooni tüüp: puhkus
Ekskursiooni toimumise aeg: pool päeva
Hind: täiskasvanu 46 euro, laps (2-12 a.) – 32,50 euro.
Hinna sisse kuulub: karastusjoogid ja lõunasöök.
Unustamatu džiibiretk Balkani mägedesse.
Kaasa võtta: fotoaparaat, peakate, päikesekaitsekreem, mugavad jalanõud
 
JAHISÕIT      
Ekskursiooni tüüp: puhkus
Ekskursiooni toimumise aeg: terve päev
Hind: täiskasvanu 39 euro, laps (2-12 a.) – 19,50 euro.
Hinna sisse kuulub: karastusjoogid ja lõunasöök
Meresõidu ajal Kaliakra neemele on teil võimalus nautida suurepäraseid vaateid. Pärast lõunat saab käia ujumas, kalastada ja päikest võtta.  
Kaasa võtta: fotoaparaat, peakate, päikesekaitsekreem, ujumisriided, rätik.
 
SOFIA-RILA Klooster          
Ekskursiooni tüüp: tutvustav
Ekskursiooni toimumise aeg: 2 päeva
Hind: täiskasvanu 107 euro, laps (2-12 a.) – 53,50 euro.
Hinna sisse kuulub: majutus, hommiku-, lõuna- ja õhtusöök
Linnaekskursioon Plovdivi, ekskursioon suusakuurordisse Brevest. Majutus 3* hotellis. Järgmisel päeval Rila kloostri külastamine. Lõunasöök Sofia linnas, vaba aeg. Tagasiteel külastame ka Stara Zagora linna.  
Kaasa võtta: fotoaparaat, peakate, päikesekaitsekreem.
 
ISTANBUL
Ekskursiooni tüüp: ajalooline
Ekskursiooni toimumise aeg: 2 päeva ( bussi ekskursioon )
Hind: täiskasvanu 82 euro, laps (2-12 a.) - 41 euro
Hinna sisse kuulub: Mošee, hipodroomi sissepääsupiletid, ööbimine hotellis, esimesel päeval lõunasöök on hinna sees, teisel päeval on ainult hommikusöök hinna sees.
Võimalikud lisakulud: Türgi viisa ( 10 Euro ), Sultani palee sissepääsupiletid , õhtune meelelahutusprogramm „Türgi õhtu“ ( ca 30.-EUR), Bosporuse tuur (ca 26.-EUR), suveniirid.
Unikaalne võimalus külastada Istanbuli, Türgi suurimat linna, kus kohtuvad kaks kontinenti – Euroopa ja Aasia. Külastatakse Sinist Mošeed, hipodroomi, Topkapi sultani paleed. Soovijatel võimalus vaadata meeldejäävat õhtust meelelahutusprogrammi „Türgi õhtu“, käia Istanbuli turul Kapali Karsi ja ühes maailma kuulsaimas hoones Hagia Sophia.
Kaasa võtta: pass, fotoaparaat, peakate, päikesekaitsekreem, mugavad jalanõud.
 
VEINIDE DEGUSTEERIMINE
Ekskursiooni tüüp: tutvustav
Ekskursiooni toimumise aeg: õhtu
Hind: täiskasvanu 37 euro, laps (2-12 a.) – 21 Euro.
Hinna sisse kuulub: joogid ja suupisted
ST.Georg kloostri külastamine, veini degusteerimine, õhtusöök ja meelelahutus programm. 
Kaasa võtta: fotoaparaat, mugavad jalanõud.
 
VARNA-ALADJA ja DELFINAARIUM           
Ekskursiooni tüüp: tutvustav
Ekskursiooni toimumise aeg: terve päev
Hind: täiskasvanu 41 euro, laps (2-12 a.) – 28,50 Euro.
Hinna sisse kuulub: lõunasöök, sissepääsupiletid
Ekskursioon Aladja Kloostrisse. Delfinaariumi külastamine. Vaba aeg Varnas.
Kaasa võtta: fotoaparaat, mugavad jalanõud, ujumisriided.
 
Ekskursioonid Obzorist
 
NESSEBAR
Ekskursiooni tüüp: tutvustav
Ekskursiooni toimumise aeg: pool päeva
Hind: täiskasvanu 34 euro, laps (2-12 a.) - 17 euro.
Hinna sisse kuulub: lõunasöök.
Võimalikud lisakulud: St. Stefani kiriku sissepääsupilet
Ekskursioon värvikasse linna Nessebar, mis asub Musta mere ääres Balkani mägede ümbruses. Jalutades linna kitsastel tänavatel mööda ajaloolisi vaatamisväärsusi ja iidseid kirikuid, saate võimaluse tunnetada antiikaja vaimu.
Kaasa võtta: fotoaparaat, peakate, mugavad jalanõud, päikesekaitsekreem.
 
FOLKLOORIÕHTU
Ekskursiooni tüüp: meelelahutus
Ekskursiooni toimumise aeg: õhtu
Hind: täiskasvanu 31 euro, laps (2-12 a.) – 15,50 euro
Hinna sisse kuulub: meelelahutusprogramm, joogid ja õhtusöök
Õhtune programm rahvuslikus restoranis. Teid ootab õhtusöök rikkaliku bulgaaria toiduvalikuga, kohalik õlu ja vaadivein. Õhtusöögi kõrvale saate nautida folkloorset meelelahutusprogrammi.
Kaasa võtta: fotoaparaat.

ISTANBUL
Ekskursiooni tüüp: ajalooline
Ekskursiooni toimumise aeg: 2 päeva ( bussi ekskursioon )
Hind: täiskasvanu 87 euro, laps (2-12 a.) – 43,50 euro
Hinna sisse kuulub: Mošee, hipodroomi sissepääsupiletid , ööbimine hotellis, esimesel päeval lõunasöök on hinna sees, teisel päeval on ainult hommikusöök hinna sees.
Võimalikud lisakulud: Türgi viisa ( 10 Euro ), Sultani palee sissepääsupiletid , õhtune meelelahutusprogramm „Türgi õhtu“ ( ca 30.-EUR), Bosporuse tuur (ca 26.-EUR), suveniirid.
Unikaalne võimalus külastada Istanbuli, Türgi suurimat linna, kus kohtuvad kaks kontinenti – Euroopa ja Aasia. Külastatakse Sinist Mošeed, hipodroomi, Topkapi sultani paleed. Soovijatel võimalus vaadata meeldejäävat õhtust meelelahutusprogrammi „Türgi õhtu“, käia Istanbuli turul Kapali Karsi ja ühes maailma kuulsaimas hoones Hagia Sophia.
Kaasa võtta: pass, fotoaparaat, peakate, päikesekaitsekreem, mugavad jalanõud.
 
VARNA-ALADJA ja DELFINAARIUM           
Ekskursiooni tüüp: tutvustav
Ekskursiooni toimumise aeg: terve päev
Hind: täiskasvanu 41 euro, laps (2-12 a.) – 28,50 Euro.
Hinna sisse kuulub: lõunasöök, sissepääsupiletid
Ekskursioon Aladja Kloostrisse. Delfinaariumi külastamine. Vaba aeg Varnas.
Kaasa võtta: fotoaparaat, mugavad jalanõud, ujumisriided
 
EKSKURSIOON LÕUNA-BULGAARIASSE ( SOZOPOL – SOPOTAMO )
Ekskursiooni tüüp: tutvustav / laeva ekskursioon
Ekskursiooni toimumise aeg: terve päev
Hind: täiskasvanu 36 euro, laps (2-12 a.) – 18 euro.
Hinna sisse kuulub: lõunasöök.
Laevaekskursioon mööda Ropotamo looduskaitseala Lõuna-Bulgaariasse. Sõit Sozopoli, kus külastatakse arheoloogia muuseumi. Käiakse Lõuna-Bulgaaria suurimas linnas Burgases.
Kaasa võtta: fotoaparaat, peakate, päikesekaitsekreem, mugavad jalanõud.
 
DŽIIBISAFARI
Ekskursiooni tüüp: puhkus
Ekskursiooni toimumise aeg: pool päeva
Hind: täiskasvanu 51 euro, laps (2-12 a.) –38 euro.
Hinna sisse kuulub: karastusjoogid ja lõunasöök.
Unustamatu džiibiretk Balkani mägedesse.
Kaasa võtta: fotoaparaat, peakate, päikesekaitsekreem, mugavad jalanõud
 
Ekskursioonitüübi iseloomustus.
Puhkus. Ekskursiooni keskseks ideeks on puhkus ja lõõgastumine.
Sport ja puhkus. Ekskursiooniprogramm on orienteeritud aktiivsele puhkusele.
Meelelahutus. Erinevad meelelahutused, folklooriõhtud.
Tutvustav. Ekskursiooniprogrammis on kuurordilähedased vaatamisväärsused jms.
Ajalooline. Ekskursiooni peamine eesmärk on anda infot külastatava maa kohta.
Ostureis. Peamise osa ekskursioonist moodustab ostlemine.
Sport. Ekskursiooniprogramm on orienteeritud aktiivsele puhkusele.
 
Märkused
 
* - joogid lisatasu eest.
Ekskursiooniprogramm ja hinnad võivad muutuda.
Novatours ei vastuta nende muudatuste eest, mis on tehtud pärast kataloogi ilmumist.
Täpsema info ekskursiooniprogrammide, hindade, hinna sisse kuuluvate teenuste ja muu kohta saate Novatoursi esindaja käest sihtkohas.

Uudised
RSSBännerid